Now on PBS

The Afterglow warm upbeat sounds with Lyndelle Wilkinson, Wed 5:00pm - 7:00pm
Against The Tide electro indie with Monica, Wed 7:00pm - 8:00pm
Shock Treatment garage, punk & rock with Kev Lobotomi, Wed 8:00pm - 10:00pm
Pojama People prog & stoner rock with Chris Pearson, Wed 10:00pm - Thu 12:00am

Roots of Rhythm Weekly Gig Guide

Roots of Rhythm

Highly Recommended **

DELUXE OLD TIME RADIO HOUR - a play written by Doc White, also plays Harry Harper. Melbourne Fringe Season, Tue 18th - Sun 23rd September, The Jury Room, 1st Floor, The Courthouse Hotel, Cne Errol & Queensberry Sts Nth Melbourne.. Bookings/Info www.melbournefringe.com.au

**Big Pig Little Pig American BBQ Sunday Sessions 1pm, (23/9 Dan Dinnen & Shortie, 30/9 Julian James, 7/10 Delsinki, 36 Ebden St Moorabbin
SPECIAL: Drought Relief Benefit Gig SSAT 13/10 with Ju;lian James, Liam Gerner & Pete Fidler, Checkerboard Lounge + DJ's, Great Food & Music BIG PIG LITTLE PIG, Moorabbin

+** BLUES TRAIN's 25th season Packages available INFO/TIX 03 5258 1544

+**Geoff Achison CD Launch August Tour " Sovereign Town" Check www.geoffachison.com for full details & September dates

WED 19th

+**Acoustica Sessions with Dan Hall, Ben Smith, Sonia Serin, Paul Tehovnik Lomond Hotel, East Brunswick

+**Bopstretch Every Wed Uptown Jazz Cafe, Brunswick St Fitzroy

+**Muddy's Blues Roulette with Paul Slattery (New Blues Roulette Caps now available at gigs - very stylish 8pm The Catfish. Fitzroy

+**Darren Jack Band (NSW) Pistel Pete's, Geelong

+**Nardia Rose Band 8.30pm Paris Cat, City

Soltribe 8.30pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

Janine Marshall 8pm Kerryn Fields 9pm The Drunken Poet, Peel St West Melbourne

+**Moses Jones & Love in Vain 7pm Maori Chief Hotel, Sth Melbourne

7-9pm Front Bar, Bar Open, Fitzroy

+**Andrew Swann on the Piano Transit Rooftop Bar, Fed Square, City

THUR 20th

+** The Railway Gang EVERY THURS Railway Hotel, Nicholson St East Brunswick

+**Hume Blues Club with special guest Darren Jack Band (NSW) + Blues Jam Coburg Bowls Club

Neon Soul 8pm EVERY THUR FAD Gallery, 14 Corrs Lane, City

+**Fiona Steele, Michelle Chandler 3, Teacup Rhino & Miller 7.30pm Wesley Anne, 250 High St Northcote

+**Thursday Jazz with JMQ feat special guests Alinta Chidzey (27/9 Charlotte Jane) 7pm WaterRat, South Melbourne

+**Open Mic Night 8pm 9pm Drunken Poet, West Melbourne

Monthly Jam Night 8pm Pistol Pete's, Geelong

+**Steak & Blues with Jules Boult & The Redeemers 8.30pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

Writers Block #42 9pm Lomond Hotel, East Brunswick

**Andrea Keller Transients Trio 8pm Uptown Jazz Cafe, Fitzroy

Blues Night @ The Rum Diary Bar, 8pm Fitzroy

+**Jules Boult on the Piano Transit Rooftop Bar, Fed Square, City

The Handle Bars 7-9pm Front Bar, Bar Open

+**Greg Champion 8pm Winnebago Lounge, Caravan Music Club, East Brunswick

FRI 21st

Shanty Town 9pm Lomond Hotel, Brunswick East

+**Aaron Pollock +King Puppy & The Carnivores 9pm Blues in the Basement, Beneath Driver Lane, City

+*Aaron Gillette & His Boogie Band 8pm Pistel Pete's Geelong

+**Russell Morris + Lost Ragas 7.30pm Memo Music Club, St Kilda

Daryl Roberts 7-9pm Moldy Fig, Brunswick

+**Darren Jack Band (NSW) Red to Blues Sessions, 7.30pm Emerald RSL

+**Catfish Gumbo 8.30pm Winnebago Lounge, Caravan Music Club, East Brunswick

+**The Ted Vining Trio Uptown Jazz Cafe, Fitzroy

Thee Wylde Oscars 9pm Dogs Bar, Acland St St Kilda

Clap Hands 8.30pm Drunken Poet, West Melbourne

+**Amnesia Blues Band 9pm The Catfish, Fitzroy

+**The Putbacks 8.30pm Kastoria Music Club, 219 Elizabeth St Coburg Nth

+**Benny Peters & The Mistreaters Transit Rooftop Bar, Fed Square, City

+**Late Nights @ Le Bon Ton with DJ Matt Fredericks 11pm le Bon Ton, Collingwood

SAT 22nd

+**Darren Jack Band (NSW) 8pm The Catfish, Gertrude St Fitzroy

+** Dainton Brewery presents Mike Elrington 3-6pm Dainton Brewery & Taphouse (2017 Champion Australian Craft Beer winner) 560 Frankston -Dandenong Rd Carrum Downs

+** Ciaran Boyle 3pm Fossil Rok 9pm The Drunken Poet West Melbourne

+**Hey Gringo Duo 7.30pm Yarra Valley Grand Hotel, Yarra Glen

+**Matt Walker -Solo 8pm The Merri Creek Tavern, Northcote

+*Jump Cats 9pm Pistol Pete's, Geelong

**Oldtime Jam Session with Craig Woodward & guests EVERY SATURDAY 2-5pmHotel, Charles Weston Hotel, Weston St Brunswick

+**Paul Williamson's Hammond Combo 8pm Uptown Jazz Cafe, Brunswick

Creek + Jess Parker & The Troubled Waters 9.30pm Rainbow Hotel, Fitzroy

The Strays 9pm Dogs Bar, St Kilda

Sam Linton-Smith's Lovers & Madmen 9pm The Lomond, East Brunswick

**Andrew Swann on the Piano, Followed by Jules Boult & The Redeemers Transit Rooftop Bar, Fed Square, City

+**Carl Panuzzo , Stephen Magnusson, Sam Keevers, Frank Disario, Niko Shauble Jazz Lab, Brunswick

SUN 23rd

+** Big Pig Little Pig American BBQ 1pm Sunday Sessions with Dan Dinnen & Shortie 35 Ebdon St Moorabbin

+**Opeloulas + Heinous Hounds 7th Anniversary Celebrations 3pm Cherry Blues, Cherry Bar, City

Tramwreck 3pm Dorset Gardens Hotel, Dorset Rd Croydon

+**Spectrum 3pm St Andrews Hotel

+**The Detonators 6-9pm Sleepy Hollow Blues Club, Trades Hall, Geelong

Moonee Valley Drifters 4-6 Royal Oak Hotel, Nth Fitzroy

+**The Bon Ton Rhythms 7pm The Gem Bar, Collingwood

+**Wilson & White 2-5pm Yarra Valley Grand Hotel, Yarra Glen

+**Dainton Brewery presents Boadz 2-5pm Dainton Brewery & Taphouse, Carrum Downs

The Blue Hotel 8pm Whole lotta love bar, Brunswick

+**Elwood Blues Club with guest John-Luke Shelley + Blues Jam 5.30pm Prince of Wales, Fitzroy St St Kilda

Blues Underground Winter Series with Phil Para & Victor Cripes 8pm beneath Driver Lane, Melbourne

+**Louis King Duo 5-8pm The Bay Hotel, Mordialloc

+**Russell Morris & Band 3pm Caravan Music Club, East Brunswick

+** Sunday Arvo Blues Jammers + special guests presented by Glenn Suckling 1st SUNDAY OF THE MONTH 3-6pm Railway Hotel, Linton

+**Blue Sunday 8pm Pistel Pete's Geelong

+** The Pheastantry 5.30pm Lomond Hotel, Brunswick

+**Sammy Owens, Mickey D, Jesse Valach & Winston Galea 4pm Rainbow Hotel, Fitzroy

**Ezra Lee Band 5pm Darren Jack Band (NSW) 8.30pmDogs Bar, Acland St St Kilda
Smithers
+**red Dirt Radio, Van Walker, Pina, The Excellent, Catfish Voodoo 12th Anniversary Celebration Drunken Poet, West Melbourne

+**Benny & The Flybynighters 7pm SEPT RESIDENCY Gem Bar, Collingwood

+** All Day Fritz 3pm LAST SUNDAY of THE MONTH Open Studio. High St Northcote

MON 24th

+**Paul Williamsons Hammond Combo 9.30pm The Rainbow Hotel, Fitzroy

TUE 25th

+**MBAS House of Blues with special GuestSean "Jukeboy" Emmett 8pm Flemington Bowls Club Flemington Bowls Club

H.A.Blues 8.30pm Pistel Pete's Geelong

+**Paul Williamson's Hammond Combo EVERY TUESDAY 8pm The Ember Room, Memo Music Hall, St Kilda


Last Updated 19 September 2018 11:12am

©2018 Progressive Broadcasting Service Cooperative Ltd. | About PBS | Privacy Policy | Legal Notice | FAQ | Contact Us

Powered by Drupal, an open source content management system