Now on PBS

New Noise new program ideas with various presenters, Sun 2:00am - 6:00am
Magic Carpet Ride eclectic music with Ron Dickinson, Sun 6:00am - 9:00am
The Gospel Show gospel with Peter Miles, Sun 9:00am - 11:00am
Blue Juice authentic blues & ska with Mohair Slim, Sun 11:00am - 1:00pm

The Global Village - Wot's on

Global Village

Worldwide, acoustic and folk music gig-guide.
Last updated:
Saturday 20 October, 2018: 4.00 pm

If you use this Gig Guide, please support PBS 106.7 FM by becoming a member! Call on 03 8415 1067 or join at: https://www.pbsfm.net/memberships/publicregistration.php

-
SATURDAY 20 October, 2018:

3.00 pm: The 'Johnny Can't Dance' Cajun Trio: The Rook's Return, Fitzroy - free

5.00 pm: Black Orchid Stringband: West Papuan Barapen: earth oven with hot rocks in a hole dug in the ground: 38 Harrison Street, East Brunswick - next to the Russian Church on the Merri Creek: reservations: Try Booking

5.30 pm: Shayan Band: Open Studio, 204 High Street, Northcote

7.00 pm: Hello Tut Tut, Elle Shimada, Mortisville & friends: The Elite Masquerade Ball: Culture Jam, Melbourne

8.00 pm: Bruce Hearn and The Machinists + Kavisha Mazzella + The Victorian Trade Union Choir + Kerri Simpson + Mick Thomas + Margret RoadKnight and more: Woody: Songs of Freedom: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

8.30 pm: Tania Bosak and Band + Disgruntled Architect: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SUNDAY 21 October, 2018:

2.00 pm: Vardos: Claypots Barbarossa, 79 Hardware Lane, Melbourne

2.30 pm: Thomas Lorenzo: Flamenco Guitar Celebration Tour: St Stephen’s Anglican Church Richmond, 360 Church Street, Richmond

3.00 pm: Sol Nation + Black Sistaz + Black Orchid String Band + more: Rockin For West Papua Global Peace Concerts: Howler, 7-11 Dawson Street, Brunswick

8.00 pm: Opa! Bato Balkan Brass: Trubaci: Darebin Feast: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

8.30 pm: ‘Johnny Can’t Dance’ Cajun Band + The Gob Iron Stringband: Darebin Music Feast: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
MONDAY 22 October, 2018:

8.30 pm: Opa! Bato Balkan Brass: Open Rehearsal: Darebin Feast: Farouk's Olive, 711 High Street, Thornbury

-
TUESDAY 23 October, 2018:

7.00 pm: Sanacori + Orbweavers Band: Love Water - Protect Forests: Old Firestation Cafe Gallery, Preston

-
THURSDAY 25 October, 2018:

8.00 pm: Sextet Manifesto: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
FRIDAY 26 October, 2018:

6.00 pm: Trio Agogo: Darebin Feast: Wesley Anne, 250 High Street, Northcote

7.00 pm: Dr Hernandez: Kastoria Music Club, 219 Elizabeth Street, Coburg North

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

7.30 pm: CaribVic Steelband: Darebin Music Feast: 303, 303 High Street, Northcote

8.00 pm: Helen Mountfort: The Naked Cello: CD launch: Salon, Melbourne Recital Centre, Southbank: https://www.melbournerecital.com.au/events/2018/helen-mountfort-the-nake...

8.30 pm: La Descarga: Open Studio, 204 High Street, Northcote

10.00 pm: Naaman: Belleville Melbourne, Globe Alley, Melbourne

-
SATURDAY 27 October, 2018:

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

6.30 pm: Day of the Dead: Archies Creek Community Hall, Archies Creek

6.30 pm: Euphony (Iskender Ozan Toprak with Mehmet Çeliksu, Veysel Lekesizgöz, Elif Canfezâ Gündüz, Mert Elmas, Hussein Kireççi, plus from the Netherlands Sinan Arat and from Australia, Aylin Eser): Ahenk: Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

8.30 pm: Mandacaru: FORRO brasilian: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SUNDAY 28 October, 2018:

3.00 pm: La Mauvaise Réputation: Boite World Music Cafe, 1 Mark Street, North Fitzroy

5.30 pm: Bohemian Nights with Nela Trifkovic and Rosa Voto: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
THURSDAY 1 November, 2018:

7:00 pm: Andrea Keller with Sandy Evans: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
FRIDAY 2 November, 2018:

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

-
SATURDAY 3 November, 2018:

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

-
SUNDAY 4 November, 2018:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
THURSDAY 8 November, 2018:

1:30 pm: Matthew Fagan and Nicholas Young: España El Vito: Beleura House and Garden, Mornington

-
FRIDAY 9 November, 2018:

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

7.00 pm: Zulya and the Children of the Underground: Kastoria Music Club, 219 Elizabeth Street, Coburg North

8.00 pm: Hello Tut Tut: Open Studio, 204 High Street, Northcote

8.00 pm: Laura Risk and Rachel Aucoin: Boite Box Hill, Box Hill CAC, 470 Station Street, Box Hill

8.30 pm: Stephen Pigram: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick

-
SATURDAY 10 November, 2018:

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

6.00 pm: Ruth Roshan and Tango Noir: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

6.30 pm: The Philhellenes + Pasefika Vitoria Choir + Oscar Jimenez with special guest + Rayhan Sudrajat + Saray Iluminado: Multicultural Arts Victoria 45th Anniversary and 2018 Fundraiser: St Kilda Town Hall Main auditorium, 99 Carlisle St, St Kilda

7.30 pm: Samassin: Album launch: Abbotsford Convent, 1 St Helier Street, Abbotsford - 9417 1983

-
SUNDAY 11 November, 2018:

12.00 noon: Sanacori: Siteworks Festival, Brunswick

2.30 pm: Bohemian Nights+ Nela Trifkovic & Rosa Voto: Fawkner Festival, Fawkner

Whirling Furphies: Lomond Hotel, 225 Nicholson Street, East Brunswick

-
WEDNESDAY 14 November, 2018:

8.00 pm: World Music Open Mic #10: Compass Pizza, 319 Lygon Street, Brunswick East - free: 9417 1983

-
THURSDAY 15 November, 2018:

6:00 pm: Vardos with Tim Meyen: Big Bread, Big Boots: Music of the Hungarian Plains: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

8.00 pm: The Taxithi Project: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
FRIDAY 16 November, 2018:

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

8.00 pm: Melbourne Tango Orchestra: Sokol Melbourne, 497 Queensberry street, North Melbourne

-
SATURDAY 17 November, 2018:

2:00 pm: REMI, Alárìíyá, Sophiegrophy, P-Unique, Sonik Waves, Melbourne African Traditional Ensemble, Soli Tesema, Band of Brothaz, DJ Chris Ng, MzRizk, Women and Words + many more!: Blue Black Beatz: Immigration Museum, 400 Flinders Street, Melbourne

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

6:00 pm: Anja & Zlatna: Russian Caravan: Salon, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

8:00 pm: To Minore Tis Avgis - Live Tribute Concert: Caravan Music Club, Bentleigh East

8.00 pm: Entre Tango Duo (Argentina): Boite World Music Cafe, 1 Mark Street, North Fitzroy

-
THURSDAY 22 November, 2018:

6.00 pm: Saray Iluminado: A Sephardic Soiree: Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
FRIDAY 23 November, 2018:

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

7.30 pm: Soumya Chakroborty, Reza Kashi, Sam Evans, and Jonathan Dimond: Diamond Interchange: 4-Way Musical Dialogues from Iran, India, Australia and Beyond: Boite World Music Cafe, 1 Mark Street, North Fitzroy - 9417 1983

8.00 pm: Babaganoush: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SATURDAY 24 November, 2018:

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

8.30 pm: Mandacaru Band: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
THURSDAY 29 November, 2018:

7:30 pm: Matthew Fagan and Nicholas Young: España El Vito: BMW Deakin Edge, Federation Square, Flinders Street, Melbourne

8.00 pm: The Purple Dentists: The Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick

Hermeto Magnético + Danilo Rojas: Wesley Anne, 250 High Street, Northcote

-
FRIDAY 30 November, 2018:

7.00 pm: Con Kalamaras + Mairead Hannan + Wayne Simmons: Smyrnaika & Rebetika: Yiamas Brunswick, 317 Sydney Road, Brunswick

8.00 pm: Thomas Lorenzo: Flamenco Guitar Celebration Tour: Armadale Uniting Church, 86A Kooyong Road, Armadale

8:00 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: BMW Deakin Edge, Federation Square, Flinders Street, Melbourne

-
SATURDAY 1 December, 2018:

2.00 pm: Old-time Jam Session: Charles Weston Hotel, Brunswick - free

-
SUNDAY 2 December, 2018:

5.00 pm: Vardos: The Makers' Festival: Kingston City Hall, 979-985 Nepean Highway, Moorabbin

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East - 0422 932 532

-
TUESDAY 4 December, 2018:

7:30 pm: Ksenija Sidorova (Latvia): Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Corner Southbank Boulevard and Sturt Street, Southbank

-
FRIDAY 14 December, 2018:

7:30 pm: Luqmanul Chakim (Bundengan - duck herder’s rain shield and zither; Rantok - polyrhythmic rice pounding; and Gule Gending - fairy floss street vendor’s steal pans) + Peni Candra Rini (Rebab and Sindhen vocals - Javanese Court style); dir: Bianca Gannon: The Sound of Shadows: Sugar Coated: Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

====
2019
====

-
FRIDAY 26 January, 2019:

Kardeş Türküler: 25 Years: Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 23 March, 2019:

3.00 pm: Melbourne Rebetiko Festival: Melbourne Recital Centre, 31Sturt Street, Southbank


Last Updated 20 October 2018 3:59pm

©2018 Progressive Broadcasting Service Cooperative Ltd. | About PBS | Privacy Policy | Legal Notice | FAQ | Contact Us

Powered by Drupal, an open source content management system