Now on PBS

The Breakfast Spread your musical alternative with Beth & Nick, Wed 6:00am - 9:00am
Roots of Rhythm jazz, roots & blues with Helen Jennings, Wed 9:00am - 11:00am
Malt Shop Hop a cappella, doo-wop & r'n'b with Mr. Doo-Wop, Wed 11:00am - 1:00pm
Jumpin' the Blues blues & r'n'b with Tom Sianidis, Wed 1:00pm - 3:00pm
Today's Daily Prize » Sign up now to be in the running for today's Daily Prize.

The Global Village - Wot's on

Global Village

Worldwide, acoustic and folk music gig-guide.
Last updated:
Monday 22 May, 2017: 8.55 pm

-
WEDNESDAY 24 May, 2017:

8.00 pm: Brent Parlane Band: Open Studio, 204 High Street, Northcote

8.00 pm: Kammervolk #2: Immersion: Neon Parlour, 791-793 High Street, Thornbury

-
THURSDAY 25 May, 2017:

8.00 pm: The Royal High Jinx + The Footscray Gypsies: Gypsy Balkan Swing Dance Party: Open Studio, 204 High Street, Northcote

8.00 pm: Monique diMattina: Jazzy Jeudi: Alliance Française basement, 51 Grey Street, St Kilda

-
FRIDAY 26 May, 2017:

7.00 pm: Trio Agogo vs. Ben Carr: Brazil on Fire: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

7.30 pm: Cüneyt Çakmak, Byron Triandafyllidis and Con Kalamaras: House of Pan, Platform 1, Middle Brighton Railway Station, Church Street, Brighton : 0407 556 704

8.00 pm: Hello Tut Tut: Open Studio, 204 High Street, Northcote

8.00 pm: La Busca - Tango: Boite Eltham, 81 Pitt Street, Eltham: 9417 1983

8.30 pm: Madre Monte + Lamine Sonko and The African Intelligence: Evelyn Hotel, 351 Brunswick Street, Fitzroy

8.30 pm: Síncopa Cuban Jazz: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
SATURDAY 27 May, 2017:

1.00 pm: The Endlings: Crown Street Stables Community Cafe, 40 Crown Street, Flemington

5.00 pm: Origami: Bar Open, 317 Brunswick Street, Fitzroy

8.00 pm: Nordenlaat + Dutch Choir Melbourne: Boite World Music Cafe, 1 Mark Street, North Fitzroy: 9417 1983

8.00 pm: West African Drumming Party: 303, 303 High Street, Northcote

9.00 pm: Black Jesus Experience: Transcontinental Vibrations: Night Cat, 141 Johnston Street, , Fitzroy

-
SUNDAY 28 May, 2017:

5.00 pm: Bowlines + Adam Simmons: Northcote Uniting Church, 251 High Street, Northcote

8.00 pm: Devil on the Rooftop + Opal Ocean: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
MONDAY 29 May, 2017:

7.30 pm: Ad Hoc String Quartet: La Mama Musica: Carlton Courthouse, Drummond Street, Carlton

-
THURSDAY 1 June, 2017:

3.00 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Casterton Town Hall, Casterton: 0438 881 985

8.00 pm: Yohai Cohen: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
FRIDAY 2 June, 2017:

7.30 pm: Pasefika Vitoria Choir and PICAA SKOOL Performing Arts students: We are Pasefika!: South Melbourne Town Hall, South Melbourne

8.00 pm: Sugato Nag + Jay Dabgar: Flockart Hall, MLC, corner Barkers and Glenferrie Roads, Kew

8.00 pm: El Numero Perfecto: Boite Box Hill, Box Hill Community Arts Centre, 470 Station Street, Box Hill: 9417 1983

8.00 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: South Aussie Hotel, Mt Gambier: 0438 881 985

My Friend the Chocolate Cake: The Revival Meeting: Keilambete Music Club, Terang Civic Centre, Terang

-
SATURDAY 3 June, 2017:

8.00 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Kincraic Hotel, Naracoorte: 0438 881 985

8.30 pm: Funkalleros: Open Studio, 204 High Street, Northcote

My Friend the Chocolate Cake: The Revival Meeting: Suttons House of Music, Ballarat

-
SUNDAY 4 June, 2017:

1.30 pm: The Public Opinion Afro Orchestra + Copperhead Brass Band: Rhythm and Soul for Refugees: Brunswick Town Hall, corner Sydney Road and Dwson Street, Brunswick

3.00 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Nhill Memorial Community Centre, Nhill: 0438 881 985

3.00 pm: Saray Iluminado + The haBiBis: The Jews of Greece: Jewish Museum of Australia, 26 Alma Road, St Kilda: sarayiluminado@gmail.com - SOLD OUT

4.00 pm: Mairead Hannan, Christella Demetriou and Polyxeni Theologidis A Tribute to Women in Rembetica: House of Pan, Platform 1, Middle Brighton Railway Station, Church Street, Brighton : 0407 556 704

5.30 pm: Saray Iluminado + The haBiBis: The Jews of Greece: Jewish Museum of Australia, 26 Alma Road, St Kilda: sarayiluminado@gmail.com

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
MONDAY 5 June, 2017:

6.30 pm: Rose Paez Band: Plays Cumbia: fortyfivedownstairs, 45 Flinders Lane, Melbourne: 9417 1983

Kavita Shah: Melbourne International Jazz Festival: Uptown Jazz Club, 177 Brunswick Street, Fitzroy: 9416 4546

-
TUESDAY 6 June, 2017:

7.15 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glenhuntly Road, Elsternwick

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Coleraine Mechanics Hall, Coleraine: 0438 881 985

-
WEDNESDAY 7 June, 2017:

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Cavendish Memorial Hall, Cavendish: 0438 881 985

-
THURSDAY 8 June, 2017:

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Off the Rails, Dunkeld: 0438 881 985

8.00 pm: Justin Bernasconi: CD launch + The Weeping Willows: Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick

8.00 pm: Daniel Susnjar Afro-Peruvian Jazz Group: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
FRIDAY 9 June, 2017:

start: Calan ( Wales ) + Kevin Crawford, Patrick Doocey and Colin Farrell ( Ire/US ) + Dáire Mulhern (Ire) + Paul McKenna ( Scot ) + Feis Rois ( Scot ) + An Gabhain, Bushwackers, Barleyshakes, Eric Bogle, Damien Leith, Melbourne Scottish Fiddle Club, Shamrock Sheilas, The Drowsy Maggie’s + lots more: National Celtic Festival, Portarlington

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Hamilton Institute of Regional Learning, Hamilton: 0438 881 985

-
SATURDAY 10 June, 2017:

7.30 pm: Vince Jones, Doug de Vries and the Orquestra do Brasil: A celebration of Jobim’s masterpieces: Melbourne International Jazz Festival: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Sturt Street, Southbank

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Portland Uniting/Wesley Church Hall, Portland: 0438 881 985

-
SUNDAY 11 June, 2017:

3.30 pm: Saray Iluminado + The haBiBis: Caravan Club, Oakleigh: sarayiluminado@gmail.com

7.30 pm: Matthew Fagan: Lord of the Strings: Lecture Hall, Port Fairy: 0438 881 985

-
FRIDAY 16 June, 2017:

7.00 pm: Sergio Ercole: Sangria Serenades: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

7.30 pm: My Friend the Chocolate Cake: The Revival Meeting: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, Sturt Street, Southbank

5.00 pm: Lolo Lovina + Babaganoush: Bar Open, 317 Brunswick Street, Fitzroy

-
SATURDAY 17 June, 2017:

7.30 pm: Bohemian Nights + more: Klezmer Gypsy Dance: Boite: Northcote Uniting Church Hall, 251 High Street, Northcote: 9417 1983

-
WEDNESDAY 21 June, 2017:

8.00 pm: Tony McManus: Spotted Mallard, 314 Sydney Road, Brunswick

-
FRIDAY 23 June, 2017:

7.30 pm: Garden: Aeso Studio, 83 Brunswick Street, Fitzroy

-
SATURDAY 24 June, 2017:

1.00 pm: The Endlings: Crown Street Stables Community Cafe, 40 Crown Street, Flemington

-
WEDNESDAY 28 June, 2017:

8.00 pm: Thomas Lorenzo and Ben Robertson: Music from the Heart: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
FRIDAY 30 June, 2017:

7.30 pm: Katie Noonan & Karin Schaupp: Songs of the Latin Skies: Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

8.00 pm: Janette Geri: CD launch: Albert Park Port Lounge, Yacht Club, 5 Aquatic Drive, Albert Park: 0418 179 411

8.30 pm: Cyclo Timik: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SATURDAY 1 July, 2017:

7.00 pm: Georgie Aué Band: The Brazil Project: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
SUNDAY 2 July, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
TUESDAY 4 July, 2017:

7.15 pm: Bohemian Nights: Budapest Restaurant and Palinka Bar, 273 Glenhuntly Road, Elsternwick

-
THURSDAY 6 July, 2017:

8.30 pm: Nathan Slater Quartet: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
FRIDAY 7 July, 2017:

7.00 pm: Raleigh's - La Nuit Blanche: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
FRIDAY 14 July, 2017:

6.00 pm: Vardos with Tim Meyen: Romania: Celebrations, rituals and magic: Salon, Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 15 July, 2017:

7.00 pm: Lulo Reinhardt and Bart Stenhouse: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SATURDAY 27 July, 2017:

7.00 pm: Alma Mater: Paris Cat, 6 Goldie Place, Melbourne

-
FRIDAY 28 July, 2017:

8.30 pm: Babaganoush: Open Studio, 204 High Street, Northcote

-
SUNDAY 30 July, 2017:

2.00 pm: Vinod Prasanna + John Flanagan Trio: Winter Solstice II: St Paul's Church, Templeton Street, Clunes

-
SUNDAY 6 August, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SUNDAY 20 August, 2017:

2.30 pm: Boite Millennium Chorus: Haven: Plenary, Melbourne Convention and Exhibition Centre
-
SUNDAY 3 September, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
THURSDAY 7 September, 2017:

6.00 pm: Stiletto Sisters: Raisins & Almonds: Salon, Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

-
SATURDAY 9 September, 2017:

6.00 pm: Anja and Zlatna: Love and Other Secrets: Salon, Melbourne Recital Centre, 31 Sturt Street, Southbank

-
SUNDAY 17 September, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SUNDAY 1 October, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SUNDAY 5 November, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SATURDAY 18 November, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East

-
SUNDAY 3 December, 2017:

7.45 pm: Contradance: Malvern Community Arts Centre, 29 Burke Road, Malvern East


Last Updated 22 May 2017 8:55pm